niedziela, 12 stycznia 2014

Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia nad talerzem - zdaniem nauki ;)

Jeszcze jedna ciekawostka z serwisu PAP związana z wczorajszym newsem - akurat tutaj zaskoczona nie jestem. 
Już jakiś czas temu odkryliśmy, że nasz syn o wiele chętniej jada to, co leży na naszych talerzach. Dlatego odstawiłam większość przypraw i - hm, hm - delektujemy się teraz czystym smakiem marchewy czy mięska pieczonego "saute" ;) - a W. zajada się bez wybrzydzania szpinakiem, selerem, oliwkami... 
My jemy, ale bez zajadania się ;)
"Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia nad talerzem

Wspólne, rodzinne jedzenie posiłków jest dobrą metodą zachęcającą dzieci do eksperymentowania z nowymi rodzajami pokarmów - informuje serwis Sciencedaily. 
Dlaczego dzieci kapryszą przy jedzeniu? I co w ogóle powoduje, że pojawia się u nich taka reakcja? - zastanawiała się Faye Powell z Loughborough University i członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Odpowiedzi na te pytania poszukiwała w trakcie obserwacji ponad 75 rodzin w porach posiłków.
Badania te pozwalają sądzić, że na widok nowości na stole dziecko mniej grymasi i chętniej po nie sięga, jeśli matka proponuje mu jedzenie w atmosferze przyjacielskiej relacji. Najwyraźniej nie działają za to wszelkie strategie związane z przymusem, np. wywieranie nacisku, namawianie albo szantaże.
To dopiero pierwsze wnioski z badania zaplanowanego zakrojonego na dłużej. W przyszłym roku Powell będzie obserwować te same dzieci, co dotychczas, aby się przekonać, jak rozmaite strategie karmienia, stosowane przez dłuższy czas, wpłynęły na reakcje pociech przy stole.
"W przypadku małych dzieci nawyki związane z odżywianiem i ich zachowanie przy jedzeniu jest tematem zainteresowania wady, ekspertów w dziedzinie zdrowia i samych rodziców" - zauważa Powell. "Jednoczenie podczas rutynowych wizyt lekarskich nawet co czwarty rodzic mówi o niepokojach w związku z odżywianiem dziecka. Problemy związane z jego karmieniem są ważną kwestią, która może powodować w rodzinach stres i niepokoje". 
PAP - Nauka w Polsce
zan/ krf/bsz"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz