sobota, 16 marca 2013

Jak powstaje mleko? Budowa piersi, proces "mlekotwórczy".



I jeszcze parę słów o laktacji - dla szczególnie dociekliwych. Ilustracje zapożyczyłam z małego poradnika Aventu - oczywiście publikacja reklamowa, aczkolwiek parę rzeczy ciekawych (jak widać), a ciężkich do wyśledzenia w internecie tam można znaleźć. 



Na początek - mleko powstaje w wyniku zmian hormonalnych jakie zachodzą w trakcie ciąży (bo zdarza się, że już w ciąży można obserwować początki laktacji), po porodzie i w reakcji na ssanie dziecka. Pęcherzyki mleczne wytwarzają i magazynują mleko. W momencie gdy dziecko zaczyna ssać wzrasta poziom prolaktyny, która jest hormonem odpowiedzialnym za produkcję i dostosowanie ilości mleka do zapotrzebowania maluszka. Drugim hormonem jest oksytocyna - która powoduje wypływ pokarmu (bo działa naskurczowo, w ten sposób z pęcherzyków mleko jest wypychane), a w miarę opróżniania piersi prolaktyna jest coraz bardziej aktywna i dzięki temu wytwarza się nowa porcja na następne karmienie. Czyli samo nakręcająca się zasada popytu i podaży - im częściej dziecko chce jeść, tym więcej mleka jest produkowane (przy skokach rozwojowych działa to w ten sam sposób - dziecko chce częściej jeść, w ten sposób pobudza pęcherzyki do wytwarzania większej ilości mleka - co się dzieje w ciągu doby/dwóch).

Poniżej schemat działania zasady stymulacja/karmienie:




I budowa piersi - ilość mleka nie zależy od wielkości piersi, więc nawet bardzo małymi można spokojnie karmić bobasa. Ilość mleka zależy - między innymi - od ilości pęcherzyków mlecznych, diety mamy i jej podejścia psychicznego.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz