środa, 13 lutego 2013

Skala APGAR - ocena noworodka po porodzie


Skala APGAR została stworzona przez kobietę - Virginię Apgar(w końcu jakaś kobieta w historii położnictwa) - do uniwersalnego a zarazem do dokładnego opisu stanu noworodka po porodzie.

Skala jest prosta - obejmuje pięć elementów. W języku angielskim pierwsze litery tych elementów tworzą nazwisko lekarki i nazwę skali:
A - appearance (czyli kolor skóry) 
P - puls
G - grimace (reakcja na bodźce)
A - activity (napięcie mięśni)
R - respiration (oddech)


Punkty skali sumuje się i ustala w jakim stanie maleństwo przyszło na świat. 
Od razu te z sprostuję pewne błędne przekonanie - przy cesarskim cięciu też sprawdza się odruchy i też często zdarza się, ze noworodki mają niską "punktację" - także nie jest prawda twierdzenie, że przy cesarce dziecko się nie "męczy" i bezproblemowo wyskakuje na świat. Jedno z dzieci mojej siostry (bliźniaki) po cięciu startowało z 6 punktami i przy czterech pomiarach w ostatnim miało 9 w skali APGAR, drugie miało 7 i doszło do 10.
Nasz maluszek startował z 7 punktów i w kolejnych pomiarach miał 8,9 i 10 punktów (poród drogami natury). To wynika z tego, że na sprawdzane elementy mają wpływ również inne czynniki - np. czy ciąża jest wcześniacza, czy przenoszona (np. zielone wody świadczą o dużym stresie - dziecko oddało smółkę - i już to może wpływać np. na napięcie mięśni), pozycja w jakiej dziecko leżało, czy pępowina nie owinęła dziecka, czy cesarka była planowana, czy nagła, etc.
W mojej książeczce zdrowia dziecka jest miejsce na cztery pomiary - ale na wizycie lekarskiej okazało lekarz stwierdził, że wykonano dodatkowy pomiar - więc z tego wnioskuję, że standardem są trzy obserwacje - być może przy dziecku nie zmęczonym porodem jest to wystarczające.

Jak czytać sumy punktów:
10-9 - wszystko w normie, stan prawidłowy
8-7 - dziecko zmęczone porodem (lekka zamartwica)
6-5 - dziecko bardzo zmęczone porodem (zamartwica średniego stopnia)
poniżej 5 -  stan dziecka niepokojący, wskazanie do natychmiastowej interwencji lekarskiej

I tabela z opisem punktów:
Skala APGAR jest krytykowana za subiektywność - w chwili obecnej można o wiele precyzyjniej ocenić stan zdrowia noworodka. Jednakże ponieważ była to pierwsza standaryzacja oceny - w Polsce, jak i w wielu innych krajach - nadal jest stosowana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz