środa, 6 lutego 2013

Czy podczas karmienia można zajść w ciążę? - niepłodność laktacyjna


Temat z tytułu - sądząc po ilości zapytań na necie - jest czymś, co spędza wielu sen z powiek. 
Jestem w miarę na bieżąco z tym tematem - mamy znajomych, którzy w w ten sposób zaszli w drugą ciąże i mają już dwójkę brzdąców :-)

Generalnie - istnieje niepłodność laktacyjna - to prawda. Natomiast nie można mówić, że podczas karmienia piersią się nie zajdzie w ciążę, ponieważ owa niepłodność u różnych kobiet ma różną długość trwania. U części będzie trwała rzeczywiście do zakończenia karmienia (hormony wydzielane podczas karmienia piersią będą tak silne, że nie będzie jajeczkowania), u innych kobiet z kolei już po 4 tygodniu połogu może zacząć się jajeczkowanie... Dlatego każdy lekarz ginekolog powinien przestrzegać przed ślepą wiarą w ten sposób regulacji płodności. 

I bardzo ważna informacja - najpierw mamy jajeczkowanie, a później okres. Czyli "płodność" występuje jako pierwsza, przed miesiączką (a nie odwrotnie). Ponieważ nie wiemy, kiedy zacznie się okres płodny - można łatwo zaliczyć "wpadkę". Obserwacja śluzu i pomiary temperatury - jeżeli ktoś stosuje te metody - w trakcie karmienia piersią też nie są wiarygodne (temperatura może być zaburzona z powodu nocnych wybudzeń do karmienia, dodatkowo laktacja jest mocno wyczerpująca dla organizmu - to też wpływa na temperaturę), a nawet po wystąpieniu miesiączki metody naturalne mogą być zwodnicze - okres jest podczas karmienia piersią najczęściej nieregularny.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz