poniedziałek, 28 stycznia 2013

Jak długo karmić piersią i jak zakończyć karmienie?


Tutaj podaję informacje za Instytutem Matki i Dziecka - tak na zaś, bo póki co karmię i nie mam zamiaru przestać, no ale wraz z końcem macierzyńskiego będę musiała przejść na mieszankę (praca i karmienie to chyba ciężkie do pogodzenia).
W chwili obecnej jest tak dużo opinii - jedni mówią że pierwsze 6 tygodni jest najważniejsze, inni - i to jest coraz liczniejsza grupa, mówią , aby karmić jak najdłużej do 2 czy 3 roku życia (współczuję matkom - zęby ich pociech na pewno nie raz dają się we znaki). 

Taką najbardziej wyważoną opcją jest zalecenie utrzymania wyłącznego karmienia piersią do 6 miesiąca życia dziecka - i częściowego do końca pierwszego roku (czyli po powrocie do pracy ściągać pokarm laktatorem, w domu karmić dziecko np. wieczorem i rano). Częściowe karmienie ma też pozwolić na wygaszenie laktacji bez większych problemów i boleści związanych z zastojem pokarmu (tylko trzeba pamiętać, że nie odciągamy pokarmu "na maksa", bijąc rekordy w ilości, a tylko tyle, aby odczuć ulgę i aby piersi nie były twarde i gorące). 

Już w piątym miesiącu można podawać maluszkowi pierwsze pokarmy inne niż mleko mamy - i to koreluje z możliwością zakończenia regularnego i wyłącznego karmienia piersią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz